Bugun...
facebook-paylas
BAKARA SURESİ 106. AYET
Tarih: 29-03-2021 20:53:00 Güncelleme: 29-03-2021 21:00:00


BAKARA SURESİ 106. AYET 

"Biz bir ayetten neyi nesh eder kaldırır veya neyi unutturur isek ondan daha hayırlısını veya onun mislini getiririz. Allah’ın her şeye kadir olduğunu bilmiyor musun"

Selamlar......Konuya girmeden evvel bir soru sorup cevabını da kendi anladığım şekilde cevaplamak istiyorum. Sorumuz şudur..: Yaratıcı yaratmış olduğu insanlar ile nasıl ve ne şekilde konuşur....? Benim bu soruya 2 cevabım var. Birincisi kodlama ile. Yani insanın kendinde hissettiği fıtrattır. İkincisi ise işaret dili ile. Mesela gündelik hayatımız da karşımıza çıkan işaretler olaylar musibetler sanki bize bir şeyler anlatmak bir şeyler hatırlatmak ister gibi sürekli karşımıza çıkarak "kendini bul" özüne dön" der gibi bizimle konuşur. 

Çünkü ayette unutulan göz ardı edilen hatırlanmayan hayata kasıtlı veya bilmeyerek geçmeyen uygulamayan bir emir vardır oda Yaratıcının insandan istediği yaşam biçimidir. Ve bunu unutturan unutturup yenisini getiren Yaratıcı değildir. Çünkü.....

Ayet "ma" ile başlıyor yani olumsuzluk eki ile. Devamında ise "nensah" diyor. Bu kelimenin anlamı "ortadan kaldırmak yok etmek gizlemek" demektir. Yani tam olarak durum şudur. Bir insanın hayatına geçirmesi uygulaması gereken yaşam tarzının dışına çıkarak fıtratına ters yaşamasıdır. Bunu bilinçli veya bilmeyerekte yapsa her iki halükarda da Yaratıcının insana kaybettiği veya unuttuğu değerleri işaret dili ile ona hatırlatmasıdır. 

Bakınız ayette geçen kelime "ev nunsi-ha" Unutmak ihmal etmek" demektir. Yani İnsanın dünya hayatında ki gafleti bildirilmekte. Diğer bir kelime "ev misli-ha" ise "benzerlik ve eşdeğer" anlamındadır. Bunun en iyi örneğini Yunus suresi 38 vede Hud suresi 13. Ayetlerde görebilirsiniz. Çünkü Yaratıcı her iki ayette de şöyle der. "Onu uydurdu mu diyorlar. Doğru söyleyenlerdenseniz onun bir benzerini getirin" der. Ve "bir benzeri" derken "misli-hi" cümlesi geçer. Kısaca unutturan Yaratıcı değil tam tersi İnsandır ve Yaratıcı'da her seferinde unutulanın üzeri örtülenin bir benzerini işaret dili ile karşımıza çıkarır.Bu yazı 107 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI