Yunanistan Başbakanı İsrail'e Uluslararası Hukuk ve İnsan Haklarını Hatırlattı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'ın kendini savunma hakkını desteklediği İsrail'in uluslararası hukuk ve insan haklarını göz önünde bulundurması gerektiğini belirtti. Miçotakis ayrıca Gazze'de insani koridorların açılması ve çatışmalara insani bir ara verilmesi çağrısını yineledi. Yunanistan'ın BM'de çekimser oy kullanmasının nedeni ise ulusal çıkarlarıyla örtüşmeyen ve dengeli olmayan bir karar tasarısı olduğunu savundu.

Yunanistan Başbakanı İsrail'e Uluslararası Hukuk ve İnsan Haklarını Hatırlattı

Yunan Parlamentosunda konuşan Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'ın ilk andan itibaren kendini savunma hakkını desteklediği İsrail'in, bunu yaparken uluslararası hukuk ve uluslararası insan haklarını da göz önünde bulundurması gerektiğini kaydetti.

"İNSANİ ARA" ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Miçotakis, Yunanistan'ın, Gazze'de insani koridorlar açılması ve çatışmalara "insani ara verilmesi" yönündeki görüşlerini tekrarladı.

"SINIRLARIN ÇOK ÖTESİNDE BİR BOYUTA ULAŞAN SALDIRI"

Basın kuruluşlarının Gazze'den geçtiği görüntülerin trajik olduğuna işaret eden Miçotakis, "Açıkça söylüyorum, İsrail'in, uğradığı saldırıya tepki olarak mantıklı kabul edilebilecek sınırların çok ötesinde bir boyuta ulaşan saldırısı yüzünden binlerce insan, çocuk hayatını kaybediyor." ifadesini kullandı.

-

BM'DE ÇEKİMSER OY VERİLMESİNİN NEDENİNİ "YUNANİSTAN'IN ÇIKARLARI" OLARAK AÇIKLADI

Yunanistan'ın, Filistin sorununa iki devletli siyasi çözüm görüşünde ısrarlı olduğunu vurgulayan Miçotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Gazze'de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına karşı Yunanistan'ın çekimser oy kullanmasının nedeninin, tasarının "dengeli" olmaması ve Yunanistan'ın ulusal çıkarlarıyla örtüşmemesi olduğunu savundu.