Yulafın Sağlığa Faydaları

Yulaf, içerdiği vitamin, mineral, antioksidan ve lif zenginliği ile sağlıklı bir tahıl olarak bilinir. Kalp hastalıklarına karşı koruma, kilo vermeye yardımcı olma, diyabete iyi gelme, sindirim sistemini düzenleme, astım riskini azaltma ve cilt sağlığını destekleme gibi birçok faydası vardır.

Yulafın Sağlığa Faydaları

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma

Kalp hastalıklarının temelinde kanda yer alan kötü kolesterol yatar. Yulafın içerisinde yer alan beta-glukan sayesinde bu oran düşerek vücutta oluşabilecek kalp hastalıklarına karşı korunma sağlar. Aynı zamanda içerisindeki C vitamini kalp krizini ve oluşabilecek felç riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı

Yulafın içerdiği bileşenler sindirimin yavaşlamasına neden olarak tokluk hissi oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde sıklıkla yer alır. Ayrıca metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak da kilo vermeye destek olur.

Diyabete İyi Gelir

Yulaftaki beta-glukan maddesi bağırsakta çözelti oluşturur ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Bu sayede diyabet hastalarının kan şekerinin düşmesini sağlar ve diyabete iyi gelir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Yulafın içerisindeki lif, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Tüketilen besinlerin bağırsakta sindirilmesine yardımcı olarak kabızlık probleminin önüne geçer.

-

Astım Riskini Azaltabilir

Yapılan bir araştırmaya göre, çocukların erken yaşlarda yulaf tüketmesi astım hastalığına yakalanma riskini azaltabilir.

Cilt Sağlığını Destekler

Yulaf cilt sağlığını destekler, cilde parlaklık katar ve cilt tonunu dengeler. İnce öğütülmüş yulaf, egzama gibi cilt problemlerinin semptomlarını hafifletebilir.