Türk Lirası Binance Borsasının En Büyük Fiat İşlem Çifti Haline Geldi

Kaiko verilerine göre, Binance borsasında Türk Lirası en büyük fiat işlem çifti haline geldi. Türkiye'deki diğer yerel borsalarda ise hacim dalgalanmaları yaşanırken, Türk yatırımcılar kripto paralara yönelmeye devam ediyor. Türkiye'deki kripto yatırımcılarının sayısı son 18 ayda önemli ölçüde arttı.

Türk Lirası Binance Borsasının En Büyük Fiat İşlem Çifti Haline Geldi

Kaiko Verilerine Göre Türk Lirası İşlem Hacmi Artıyor

Kaiko, yayınladığı yeni verilerde Binance borsasındaki en büyük fiat işlem çiftinin Türk Lirası olduğunu belirtti. Verilere göre Eylül ayındaki toplam fiat hacminin %75'i Türk Lirasıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'deki diğer yerel borsalarda hacim eğilimi geçtiğimiz hafta boyunca önemli dalgalanmalar gösterdi. Paribu ve Icrypex'te yükseliş eğilimi azalırken, diğer üç borsada kayda değer iyileşmeler kaydedildi. Bu borsalarda son zamanlarda günlük bazda 40-65 milyon dolarlık işlem gerçekleşiyor.

Türkiye'nin Yüksek Enflasyonu ve Kripto Paralara İlgisi

Türkiye, yüksek enflasyonla mücadele etmeye devam ederken, oran %60'a kadar yaklaştı. Enflasyon oranındaki beklenenden daha güçlü artış, ülkedeki alım gücünün nasıl azaldığına işaret ediyor.

Ekonomiden sorumlu yöneticiler ise bir süredir uygulanan politikalardan vazgeçerek, yeni politikalar gütmeye başladı. Ekonomik göstergeler henüz istenilen iyileşmeleri göstermezken, Türk yatırımcılar da kripto paralara yönelmeye devam ediyor. Ancak, bir borsa için hacmin %75'inin tek bir ekonomiden gelmesi tipik olarak sağlıklı değildir. Bu durum, makro düzeyde eşit olmayan bir benimsemeye işaret ediyor ve bölgedeki düzenlemeler değişirse tehlikeli olabilir.

-

Türkiye'deki Kripto Yatırımcılarının Artışı

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere yakın zamanda yapılan bir KuCoin anketi, Türkiye nüfusunun yarısından fazlasının bu varlık sınıfına yatırım yaptığına işaret etti. Yaşları 18 ila 60 arasında değişen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında kripto yatırımcılarının oranı son 18 ayda %12 arttı. Geriye dönük olarak, kripto yatırımı yapan Türk yetişkinler son 18 ayda önemli ölçüde artarak %40'tan %52'ye yükselmiştir.