Transfer Harcamaları 2023 Yılında Rekor Seviyeye Ulaştı

Pandeminin etkisiyle düşen transfer harcamaları, 2023 yılında rekor bir artışla 6.8 milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa kulüpleri toplamda 5.6 milyar Euro harcayarak en çok transfer yapanlar oldu. İngiliz temsilcileri ise 2.8 milyar Euro ile zirvede yer aldı. Teknik direktörler arasında ise Pep Guardiola en çok bonservis harcaması yapan ve 2 milyar Euro barajını geçen ilk isim oldu.

Transfer Harcamaları 2023 Yılında Rekor Seviyeye Ulaştı

Pandeminin etkisiyle dünyada 2020 ve 2021 yıllarında düşen transfer harcamaları, 2023 yılında rekor bir artışla 6.8 milyar Euro'ya ulaştı.

Geçen yıl 4.6 milyar Euro ile rekor kıran transfer harcamaları, 2019 yılındaki 5.4 milyar Euro seviyesine yaklaşamadı. Ancak 2023 yılında Avrupa kulüpleri toplamda 5.6 milyar Euro harcayarak en çok transfer yapanlar oldu. İngiliz temsilcileri ise 2.8 milyar Euro ile zirvede yer aldı. Chelsea, 461 milyon Euro'luk harcamasıyla İngiltere'nin ve dünyanın en çok para harcayan kulübü oldu.

Teknik direktörlerin transfer harcamaları da dikkat çekici

Transfer harcamalarıyla birlikte teknik direktörlerin de önemli bir rolü bulunuyor. Pep Guardiola, kariyeri boyunca çalıştırdığı 3 takıma toplamda 78 oyuncu transfer ederek 2 milyar 40 milyon Euro harcadı. Bu sayede en çok bonservis harcaması yapan ve 2 milyar Euro barajını geçen ilk teknik adam oldu. Jose Mourinho ise 1 milyar 860 milyon Euro ile ikinci sıraya geriledi. Carlo Ancelotti ise 1 milyar 690 milyon Euro harcamasıyla üçüncü sırada yer aldı.

Oyuncu satışlarından elde edilen kazançlar da dikkat çekici

Pep Guardiola'nın yaptığı transfer harcamalarıyla birlikte oyuncu satışlarından da 978 milyon Euro'luk bir kazanç elde edildi. Diego Simeone, Atletico Madrid'e 1.3 milyar Euro kazandırarak bu alanda zirvede yer aldı. Leonardo Jardim ise 999 milyon Euro'luk satış yaparak ikinci sıraya yerleşti. Transfer şampiyonu Chelsea'nin teknik direktörü Mauricio Pochettino ise 1 milyar 150 milyon Euro ile dokuzuncu sırada yer aldı.

-