Sırbistan'da Şiddetli Yağış ve Fırtına Sonucu 1 Çocuk Hayatını Kaybetti

Sırbistan'da etkili olan şiddetli yağış ve fırtına sonucu 1 çocuk hayatını kaybetti. Hırvatistan, Slovenya ve Bosna Hersek gibi bölge ülkelerinde de etkili olan hava şartları hayatı olumsuz etkiledi.

Sırbistan'da Şiddetli Yağış ve Fırtına Sonucu 1 Çocuk Hayatını Kaybetti

Sırbistan'da şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle 1 çocuk hayatını kaybetti

Sırbistan'da etkili olan şiddetli yağış ve fırtına sonucu 12 yaşındaki bir çocuk, hayatını kaybetti. Sırbistan polisinden yapılan açıklamada, Novi Sad kentinde dün akşam saatlerinde etkisini gösteren şiddetli yağıştan kaçmak isteyen bir çocuğun cansız bedenine ulaşıldığı ifade edilerek, ölüm sebebinin elektrik veya yıldırım çarpması olup olmadığının araştırıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Novi Sad ve Backa Palanka'nın olumsuz hava koşullarından en çok etkilenen kentler olduğu aktarılarak, 5 kişinin kurtarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Sırbistan'ın yanı sıra şiddetli yağış ve fırtına Hırvatistan, Slovenya ve Bosna Hersek gibi bölge ülkelerinde de etkisini gösterirken, hava şartları hayatı olumsuz etkiledi. Hırvatistan'da fırtınanın şiddetiyle çok sayıda ağaç devrilirken, Bosna Hersek'te de maddi hasar meydana geldi.

Kavurucu sıcakların ardından hafta ortasında Batı Balkanlar'da etkili olmaya başlayan şiddetli yağış ve fırtına sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükselmiş oldu.

-

Bölgedeki meteoroloji kurumları ise gündüz 38 dereceye kadar yükselen sıcaklıkların ardından akşam saatlerinde yağış ve fırtına beklentisinin devam ettiğini duyurdu.

Dünya Genelinde Sıcaklık Rekorları Kırılıyor

Dünya genelinde sıcaklık rekorları kırılırken, Balkanlar şiddetli yağış ve fırtınayla mücadele ediyor. Hırvatistan'da, ağaçların araçların üzerine devrilmesi sonucu yaralanan 3 kişi ve fırtınanın yol açtığı hasarla mücadele eden bir itfaiye eri hayatını kaybetti. Ülkede 200’den fazla kişi yaralandı. Hırvatistan Sivil Koruma Birliği, en çok hasarın başkent Zagreb'de tespit edildiğini belirterek, halkı yeni fırtınalara karşı uyardı.

Bosna Hersek'te etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle Brcko şehrinde 1 kişi hayatını kaybederken, 20'den fazla kişi yaralandı. Fırtına nedeniyle Banja Luka Havalimanın çatısının uçtuğu ve havalimanının ulaşıma kapatıldığı belirtildi. Slovenya'da Bled kentinde ise fırtına nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Fırtına nedeniyle yaralananlar tedavi altına alındı. Sırbistan'ın başkenti Belgrad’da şiddetli yağış ve fırtına bir vinci devirirken, başkentteki Nikola Tesla Havalimanı kısa süreliğine ulaşıma kapatıldı.