Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya İçişleri Bakanları Belarus ve Rusya ile Sınır Güvenliği Konusunda Anlaştı

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya İçişleri Bakanları, Belarus ve Rusya ile olan sınır güvenliği konusunda anlaştı. Dört ülke, sınırları kapatmak da dahil olmak üzere birlikte karar alma konusunda anlaşmıştır. Belarus sınırında yaşanan yasadışı göç baskısı ve Wagner Grubu'nun varlığı da ele alınmıştır. Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya, kritik bir olay yaşanması durumunda Belarus ile sınır kapılarını kapatabilir.

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya İçişleri Bakanları Belarus ve Rusya ile Sınır Güvenliği Konusunda Anlaştı

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya İçişleri Bakanları, bugün Polonya'nın başkenti Varşova'da bir araya geldi.

Görüşmede, Avrupa Birliği'nin Belarus ve Rusya ile olan sınırındaki mevcut güvenlik durumu değerlendirildi.

Polonya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dört ülkenin, sınırları kapatmak da dahil olmak üzere birlikte karar alma konusunda anlaştığı ifade edildi.

'2021 yılının ortalarından bu yana dört ülke, Rusya tarafından açıkça desteklenen Belarus rejimi tarafından tetiklenen ve yapay olarak sürdürülen benzeri görülmemiş bir yasadışı göç baskısıyla karşı karşıyadır. Bu hibrid saldırı, Ukrayna'ya karşı düşmanlıkların başlatılmasından önce gerçekleşti. Bugün, Belarus üzerinden geçen yapay göç yolu Rusya tarafından toplumlarımızı ve bir bütün olarak Avrupa Birliği'ni daha da istikrarsızlaştırmak için kullanılmaktadır. Bölge hükümetlerinin kararlı adımları sayesinde göç baskısını etkin bir şekilde azaltıyor ve AB sınırını koruyoruz. Belarus ve Rusya sınırındaki durumu birlikte izlemeye devam ediyoruz ve her iki ülkenin de sınır provokasyonları düzenleyebileceğinin farkındayız' denildi.

Açıklamada, 4 ülkenin birlikte hareket edeceği ve karar alacağı vurgulanarak, 'Rusya ve işbirlikçi Belarus tarafından atılan adımları bölgedeki durumu kasıtlı olarak istikrarsızlaştırmaya yönelik girişimler olarak gördüğümüzü vurguluyoruz. Buna ortaklaşa karşı çıkacağımızı en güçlü ifadelerle beyan ediyoruz. Sınır kapılarının kapatılması suretiyle her iki rejimin daha fazla izole edilmesi olasılığı da dahil olmak üzere, tepkimiz ortak, kararlı ve mevcut duruma uygun olacaktır' ifadeleri kullanıldı.

-

Polonya ve Baltık ülkelerinden Belarus kararı: Sınırlar kapatılabilir

Polonya, Letonya, Litvanya ve Estonya İçişleri Bakanları, bugün bir araya geldi. Polonya'nın başkenti Varşova'da gerçekleşen toplantıda, Avrupa Birliği'nin Belarus ve Rusya ile olan sınırındaki güvenlik durumları ele alındı. Polonya cephesinden yapılan yazılı açıklamada, dört ülkenin sınırları kapatmak da dahil olmak üzere birlikte karar alma konusunda anlaştığı ifade edildi. Polonya İçişleri ve İdari Yönetim Bakanı Mariusz Kaminski, Estonya, Letonya, Litvanya İçişleri Bakanları ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Wagner Grubu'nun Belarus topraklarını derhal terk etmesini talep ettiklerini açıkladı.

Polonya’nın başkenti Varşova'da bugün Estonya İçişleri Bakanı Lauri Laanemets, Letonya İçişleri Bakanı Maris Kucinskis, Litvanya İçişleri Bakanı Agne Bilotaite Polonya İçişleri ve İdari Yönetim Bakanı Mariusz Kaminski ile bir araya geldi. Belarus sınırındaki durumun ele alındığı 2,5 saatlik görüşmenin ardından Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski basına açıklamalarda bulundu.

Gerek Polonya'nın gerekse komşu ülkelerin Belarus sınırında aylardır artan göç baskısıyla karşı karşıya olduğunu belirten Mariusz Kaminski, bu duruma şimdi de Wagner’in binlerce paralı askerinin sınıra konuşlandırılmasının eklendiğini söyledi. Kaminski “Belarus sınırımızdaki durumun istikrara kavuşması için iki şey gerekiyor. Lukaşenko rejiminden Wagner Grubu'nun Belarus topraklarını derhal terk etmesini ve Belaruslu görevliler tarafından sınıra yığılmış yasadışı göçmenlerin sınır hattını derhal terk etmelerini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

KRİTİK HERHANGİ BİR OLAYDA SINIRLAR KAPATILACAK

Polonya İçişleri Bakanı Kaminski, Belarus ile sınır komşusu olan Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya'nın sınırlarında kritik herhangi bir olay yaşanması durumunda bu 4 ülkenin Belarus ile sınır kapılarını kapatacaklarını söyledi. “Tüm sınır geçişleri kapatılacak. Kalıcı bir istişare mekanizması geliştirdik. Oluşturduğumuz ekip 24 saat boyunca sınırlarımızdaki durumu izleyecek ve ihtiyaç halinde durumu değerlendirip, gerekli önlemleri alacak” diyen Kaminski, sınır geçişlerinin kapatılması durumunda sürgündeki Belaruslu lider Sviatlana Tsikhanouskaya ile Belaruslu muhaliflerin ülkeden çıkabileceği yollar üzerinde çalıştıklarını bildirdi.