OPEC: Enerji Talebi Uzun Vadede Artacak

Petrol karteli OPEC, küresel petrol talebinin yaklaşık 20 yıl içinde günde 110 milyon varile çıkacağını ve dünyanın enerji talebini yüzde 23 oranında artıracağını söyledi. OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, petrolün enerji portföyünün yaklaşık yüzde 29'unu oluşturmaya devam edeceğini belirtti.

OPEC: Enerji Talebi Uzun Vadede Artacak

Küresel merkez bankalarından gelen sıkılaşma mesajları kısa vadede resesyon endişeleri dolayısıyla enerji piyasalarında baskı yaratsa da petrol karteli OPEC uzun vadede enerji talebinin artacağı görüşünde. OPEC, küresel petrol talebinin yaklaşık 20 yıl içinde günde 110 milyon varile çıkacağını ve dünyanın enerji talebini yüzde 23 oranında artıracağını söyledi. OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen Enerji Asya konferansının açılışında yaptığı konuşmada “Petrol öngörülebilir gelecek için vazgeçilmezdir” dedi. “Küresel görünüm değerlendirmemize göre, küresel petrol talebinin 2045 yılına kadar günde 110 milyon varile yükseleceğini görüyoruz” diyen Al Ghais, o tarihe kadar petrolün enerji portföyünün yaklaşık yüzde 29'unu oluşturmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

OPEC Genel Sekreteri, petrol endüstrisine yapılan yetersiz yatırımın mevcut enerji sistemlerinin uygulanabilirliğini zora sokacağını ve bir enerji kaosuna yol açacağını da sözlerine ekledi.