Necmettin Batırel: Altın düşüşe geçiyor, gram altın 1650 TL'ye dönebilir

Ekonomist Necmettin Batırel, altın piyasasında düşüş beklediğini söyledi. Gram altının 1650 TL'ye düşebileceğini belirten Batırel, yatırımcıları yüksek fiyattan alım yapmamaları konusunda uyardı. Batırel ayrıca, geçmişte yaptığı 'Şakkadanak dolar satarım' açıklamasını hatırlattı ve Merkez Bankası'nın dolar satışıyla rezervlerini artırabileceğini ifade etti.

Necmettin Batırel: Altın düşüşe geçiyor, gram altın 1650 TL'ye dönebilir

Seneler önce Ahmet Hakan'ın programına Profesör Özgür Demirtaş ile konuk olan Necmettin Batırel, 'Şakkadanak dolar satarım' sözleriyle dikkat çekmişti.

Sosyal medya hesabını aktif olarak kullanan ekonomist Necmettin Batırel, altın piyasası hakkında bir paylaşım yaptı. Batırel altının düşebileceğini belirterek , 'Altın düşüşe geçiyor. Ons 1960 dolarda tutunamazsa 1935 dolara düşecek. Gram altın 1715 liradan 1697 liraya geriledi. 1650 TL'ye dönebilir.' dedi ve 'Yüksek fiyattan alım yapmayın' diye uyardı.

Şakkadanak dolar satarım olayı nedir?

Doların 3,50 TL'ye yükseldiği dönemde Necmettin Batırel ve Özgür Demirtaş Ahmet Hakan'ın haber programına konuk oldu. Durumu değerlendiren Necmettin Batırel, 'Şimdi Merkez Bankası bu aşamada ne yapabilir? Ortada bir yangın var. Bu yangın su ile sönecek bir yangın değil' dedi ve sözlerine şöyle devam etti: 'Ne yapacak? Ben olsam ne yaparım açıkçası... 10 milyar dolar şakkadanak satarım, şaşırır millet. Hiç beklemedikleri bir hareket 'Niye satıyor, nasıl satıyor, hani rezervleri düşüktü?' falan derler. 'Demek ki rezervleri varmış' derler normal şartlarda.'

Ahmet Hakan'ın 'Düşer mi dolar o zaman?' sorusuna 'Mutlaka düşecek' diye yanıt veren Necmettin Batırel şöyle devam etti:'Ama herkes diyecek ki biraz yavaş düşecekler, Merkez Bankası'nın pili bitecek diye bekleyecekler. Arkadan bir 10 milyar daha satarım, 20. Yetmedi bir 10 daha satarım, biter ondan sonra da.'

İfadelerine devam eden Necmettin Batırel, 'Merkez Bankası böyle yaparak ne elde eder biliyor musunuz? 3,50'den dolarlarını satar mı? Satar, 3,20'ye düşünce de alır. Dünyanın parasını kazanır.' dedi.

-

Necmettin Batırel kimdir?

1946 İstanbul doğumlu Necmettin Batırel 77 yaşındadır. Ekonomist, borsa yazarı ve sunucu Necmettin Batırel 1968 yılında Gazetecilik Yüksek Okulunu tamamladı. Muhabirlik, ekonomi müdürlüğü, yazı işleri müdürlüğü ve yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 2002 - 2013 yıllarında ekranlarda piyasa analizi yaptı.