Japonya'da Uyku Süresi ve Sağlık İlişkisi

Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 37,5'i ve kadınların yüzde 40,6'sı günde 6 saatten daha az uyuyor. Sağlık Bakanlığı, yetişkinlere en az 6 saat uyku önerisinde bulunuyor. Uyku süresi, yaş gruplarına göre değişiklik gösteriyor. Japonya'da yapılan bir diğer araştırmada ise halkın ortalama uyku süresi 7 saat 22 dakika olarak belirlendi. Uzmanlar, yetişkinler için ideal uyku süresinin 6-8 saat olduğunu söylüyor.

Japonya'da Uyku Süresi ve Sağlık İlişkisi

Japonya'da Uyku Süresi ve Sağlık İlişkisi

Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı araştırmasında, ülke genelindeki erkeklerin yüzde 37,5'i ve kadınların yüzde 40,6'sının günde ortalama 6 saatten daha az uyuduğu ortaya çıktı. Bakanlık, uyku süresinin ve kalitesinin geliştirilmesi için yetişkinlere bir gecede en az 6 saat uyumaları tavsiyesinde bulunuldu.

Uyku sürelerinin alarm verici olarak nitelendirildiği raporda, yaş gruplarına göre tavsiye edilen uyku süresi farklılık gösteriyor. 1-2 yaş aralığına 11-14, 3-5 yaş aralığına 10-13, ilkokul öğrencilerine 9-12, lise ve yükseköğrenim öğrencilerine de 8-10 saat aralığında uyku önerildi.

Bakanlık, raporun son halini yıl sonuna kadar açıklayacak. Japonya genelinde yapılan OECD araştırmasında ise halkın ortalama 7 saat 22 dakika uyuduğu ortaya çıktı. Bu oran, 33 ülke arasında en kısa uyku süresi olarak kaydedildi.

Uzmanlar, günde 6-8 saat uyku almanın yetişkinler için ideal olduğunu savunuyor. Bu sürenin altında uyuyan kişilerde depresyon, kanser, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıkların riskinin arttığı belirtiliyor.

-