Fas ve Fransa Arasındaki Gerginlik Marakeş Toplantısında Görüldü

Fas Sanayi ve Ticaret Bakanı Mezzur, Fransızca konuşma talebini reddetti. Fas ile Fransa arasında yaşanan gerginlik Marakeş'te düzenlenen bir toplantıda ortaya çıktı. Fransa'nın Fas'a yardım teklifi ve Macron'un açıklamaları tartışmalara neden oldu.

Fas ve Fransa Arasındaki Gerginlik Marakeş Toplantısında Görüldü

Fas Sanayi ve Ticaret Bakanı Mezzur, Fransızca Konuşma Talebini Reddetti

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre Mezzur, sağlık ve tarım bakanlıkları tarafından 27-29 Eylül'de Marakeş'te düzenlenen 2. Afrika Sağlık Risklerini Azaltma Toplantısı'na katıldı. Mezzur, kendisinden Fransızca konuşmasını isteyen gazeteciye, 'İspanyolca, İngilizce ve Arapça konuşmayı tercih ediyorum.' diyerek cevap verdi. Bakanın gazeteciye verdiği bu yanıt, Fas ile Fransa arasında bir süredir yaşanan gerginliği ortaya koyan son olay oldu.

Fas-Fransa Gerginliği Sosyal Medyada Kampanyaya Dönüştü

Bunun öncesinde (24 Eylül) Fransa'ya vize uygulanması talebiyle sosyal medya üzerinden kampanya başlatılmıştı. X sosyal medya platformundan 'Fransızlara vize uygulayın' etiketiyle başlatılan kampanya kapsamında Fransa'nın ülkelerine yönelik tutumuna tepki gösterilmişti. Fas depremi, Paris ile Rabat arasındaki gerginliği arttırdı.

Macron'un Yardım Teklifi Fas'ta Tartışmalara Yol Açtı

Fransa, Fas'ta 8 Eylül Cuma gecesi meydana gelen depremin ardından arama kurtarma ekibi gönderme teklifinde bulunmuş ancak Rabat yönetimi, Katar, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya'dan gelenler dışındaki yardım tekliflerini reddetmişti. Fas'ın Paris'in yardım teklifine karşı tutumu Fransa'da tartışmalara neden olmuş ve bu durum Macron'un hükümeti göz ardı edip Fas halkına hitaben bir açıklama yapmasını beraberinde getirmişti.

Macron'un Açıklaması Fas'ta Tepki Çekti

X sosyal medya platformundan 12 Eylül'de yayımladığı videoyla Fas halkına seslenen Macron, depremin Fas ile beraber Fransa'yı da sarstığını belirterek, halkın yanında olduklarını ve insani yardım sağlamak için ellerinde her türlü imkanın bulunduğunu ifade etmişti. Faslılar, 'Macron'un açıklama sırasındaki üslubunun, eski sömürgelerine hala tepeden baktığını ve her zaman onun varlığına ihtiyaç duydukları yönündeki düşüncesini yansıttığı' yorumlarında bulunmuştu.

-

Macron'un Adımı Fas'ta Sömürge Dönemine Özlem Duygusu Yarattı

Yardımlar konusundaki yetkinin Fas Kralı 6. Muhammed ve hükümette olduğu bilinmesine rağmen Macron'un bu adımı, Fas'ta 'sömürge dönemine özlem duyduğu' yorumlarına neden olmuştu.