Eminem, Vivek Ramaswamy ile Telif Mücadelesine Girdi

Ünlü rap şarkıcısı Eminem, ABD'de 2024'teki başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçilerin aday adayı olan milyoner Vivek Ramaswamy ile telif mücadelesine girdi. Eminem, Ramaswamy'nin seçim kampanyasında izinsiz şarkı kullanmasına karşı yasal hakkını aramak üzere harekete geçti.

Eminem, Vivek Ramaswamy ile Telif Mücadelesine Girdi

Ünlü rap şarkıcısı Eminem, ABD'de 2024'teki başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçilerin aday adayı olan milyoner Vivek Ramaswamy ile telif mücadelesine girdi.

50 yaşındaki ünlü rapçi, Ramaswamy'nin seçim kampanyasında, kendisine ait meşhur 'Lose Yourself' şarkısını izinsiz kullanmasına tepki gösterdi. Eminem, izinsiz şarkı kullanımına karşı yasal hakkını aramak üzere harekete geçti. Eminem ve müzik lisans şirketi BMI tarafından, Ramaswamy'nin avukatına, 'Eminem'in müzikal bestelerinin kampanyada kullanımına karşı çıktıklarını' ifade eden ve şarkı kullanımının bırakılmasını isteyen bir ihtar gönderildi.

Gönderilen uyarı metninde, “BMI, bu tarihten itibaren Eminem'in çalışmalarının Vivek 2024 kampanyasında kullanılmasını, BMI'nin bununla ilgili tüm hak ve çözüm yollarını saklı tuttuğu sözleşmenin esaslı bir ihlali olarak değerlendireceğiz' denildi.

Vivek Ramaswamy'nin rap şarkılı kampanyası sosyal medyada büyük ilgi gördü, videoları pek çok platformda yayınlandı. ABD'de başkan adayının bir müzisyenle karşı karşıya gelmesi ilk değil. Pharrell Williams, 2018'de Donald Trump’a, 11 kişinin hayatını kaybettiği sinagog saldırısından hemen sonra seçim kampanyasında 'Happy' (Mutlu) adlı şarkısını kullanmasına tepki göstermiş, 'Mutlu olunacak bir şey yok!' diye mektup göndermişti. Kanadalı müzisyen Neil Young da geçen ay, mitinglerinde şarkılarını izinsiz kullandığı için daha önce mektupla uyardığı Donald Trump’a dava açtı. Young, Trump'ın seçim çalışmasını 'görmezden gelme ve nefret kampanyası' olarak nitelendirdi. Young, daha önce pek çok kez şarkılarını izinsiz şekilde kullanan ve yaklaşan başkanlık seçimi nedeniyle düzenlenen mitinglerde buna daha sık başvuran Donald Trump’a karşı yasal mücadele başlattı. Donald Trump kampanya mitinglerinde beş yıldır Neil Young şarkılarını kullanıyordu. Son aylarda bunun artması üzerine Trump'a mektup yazan Young, buna son vermesini istemişti.

-