ECB Dijital Avro İhracı İçin Hazırlıklara Başlıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euronun ihracına yönelik hazırlık aşamasına geçmek için yeşil ışık yaktı. 1 Kasım 2023'te başlayacak olan hazırlık aşamasıyla dijital euroya ilişkin altyapı geliştirilecek ve potansiyel bir dijital euro zemini oluşturulacak. ECB, dijital euronun güvenilirliğini, değerini, istikrarını ve itibarını korurken nakit euro ile değiştirilebileceğini garanti edecek.

ECB Dijital Avro İhracı İçin Hazırlıklara Başlıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan açıklamada, ECB Yönetim Konseyi’nin dijital euronun ihracına yönelik iki yıl sürecek bir “hazırlık aşamasına” geçmek için yeşil ışık yaktığı belirtildi.

1 Kasım 2023'te başlayacak hazırlık aşamasıyla altyapıyı geliştirecek sağlayıcıların seçilmesini içeren çalışmalarla potansiyel bir dijital euronun zemininin oluşturulacağı aktarılan açıklamada, hazırlıkların dijital euroya ilişkin gelecekteki olası bir kararın önünü açacağına da işaret edildi. Açıklamada, hazırlık aşamasına başlamanın “dijital euro ihraç etmek için” kesin karar olmadığı hatırlatıldı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, konuya ilişkin değerlendirmesinde, dijital euronun ücretsiz ve fiziksel nakit ile bir arada var olacağını belirterek, “Para birimimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

ECB, dijital euronun oluşturulmasına yönelik projesine 2021'de başlayarak, dijital paranın ihracını araştırmaya başlamıştı.

Bunun yanında, Avrupa Birliği (AB) dijital euronun yürürlüğe sokulması halinde uygulanacak denetim mekanizmasını ve temel yasal unsurlarını düzenleyecek bir çerçeve üzerinde çalışıyor. Dijital euronun ne zaman çıkarılacağına ilişkin nihai kararı ECB alacak.

-

ABD’Lİ ŞİRKETLERE KARŞI KOYMAYA HAZIRLANIYORLAR

Dijital euro, ECB tarafından çıkarılacak ve halkın kullanımına açık bir merkez bankası dijital para birimi olacak. Dijital euro, nakit euronun dijital uyarlaması olarak kullanılacak.

Kripto varlıkların aksine dijital euronun arkasında ECB bulunacak ve nakit euroda olduğu gibi tutulan her dijital euro doğrudan ECB tarafından desteklenecek.

ECB, dijital euronun güvenilirliğini, değerini, istikrarını ve itibarını korurken nakit euro ile değiştirilebileceğini garanti edecek.

Dijital euro ile Avrupa çapında alternatif bir ödeme çözümü sunulacak ve kişi ve işletmeler mevcut seçeneklere ilave olarak dijital euro ile ödeme yapabilecek.

Dijital euro, Euro Bölgesi’nde geniş çapta kabul gören, ucuz, güvenli ve resmi para birimi haline gelecek.

Öte yandan, ECB, dijital euro ile, Avrupa’da dijital ödemeler pazarına hakim olan ABD'li şirketlere karşı koymayı da hedefliyor. (AA)