Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan Türkiye'nin Diplomasi Politikaları Hakkında Mesajlar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin önümüzdeki 5 yılda gözeteceği diplomasi politikalarına ilişkin mesajlar verdi. Fidan, 'Türkiye Yüzyılı vizyonu her politika alanında 'deniz feneri' işlevi görecek' ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan Türkiye'nin Diplomasi Politikaları Hakkında Mesajlar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan Türkiye'nin Diplomasi Politikaları Hakkında Mesajlar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, SETA tarafından yayımlanan Insight Turkey dergisi için yazdığı makalede Türkiye'nin önümüzdeki 5 yılda gözeteceği diplomasi politikalarına ilişkin mesajlar verdi. Fidan, 'Türkiye Yüzyılı vizyonu her politika alanında 'deniz feneri' işlevi görecek' ifadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz ve bu alandaki uluslararası girişimlerde öncü rol üstlenmeye devam edeceğiz. Terör tehdidini sadece milletimiz için değil, bölgesel istikrar için de önlemeye kararlıyız.

ORTADOĞU POLİTİKASI

Ortadoğu'da kalıcı barış ancak günümüzün en büyük küresel adaletsizliklerinden biri olmayı sürdüren Filistin-İsrail ihtilafına adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasıyla mümkün.

KARADENİZ GİRİŞİMİ

Savaşın diplomasi ve diyalog yoluyla sona erdirilmesi için çabalarımızı artıracağız. Girişimin yeniden canlanması Karadeniz havzasının güvenliği ile de doğrudan alakalı.

-

AFRİKA

Afrika ile geniş bir alanda ve ortak menfaatler temelinde işbirliğimizi güçlendirmeye gayret edeceğiz.

ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN

Koşullar hazır olduğunda çeşitli altyapı ve bağlantı projeleri yoluyla bölgenin yeniden inşasına yatırım yapmaya hazırız.

AFGANİSTAN

Silahlı mücadelenin yeniden canlanmasından her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalı ve muhalefet ülke yönetimine dahil edilmeli.

YUNANİSTAN VE KIBRIS

Pozitif gündem temelinde işbirliği yollarını ve araçlarını keşfetmek için değerli bir fırsat.

ABD VE NATO

İttifak'ın karşı karşıya olduğu zorluklara ilişkin olarak 360 derecelik bakış açımızı muhafaza edeceğiz. NATO Stratejik Konsepti doğrultusunda terörizmle mücadeleyi İttifak'ın gündeminin üst sıralarında tutacağız.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan yazısında 'AB, ahde vefa ilkesine sahip çıkmalı ve Türkiye ile ortak bir gelecek için liyakat temelli bir katılım sürecini sürdürmelidir. Türkiye, sağlam siyasi iradesi ve artan imkanlarıyla yeni bir uluslararası sistemin mimarlarından biri olmak için iyi bir konumdadır. Uluslararası sistemin büyük bir değişim geçirmesi gerektiği çok açık' ifadelerini kullandı.