Avrupa'da İş Açığı Rekor Kırdı

Avrupa'da iş açığı oranı 2022’de rekor kırdı. Almanya'da 934 bin iş açığı görüldü. AB'de iş gücü açığı oranı yüzde 2,9 oldu. İş gücü açığı oranının en yüksek olduğu ülkeler Hollanda, Belçika ve Avusturya oldu. Almanya'da 934 bin açık iş bulunuyor. En çok aranan meslekler arasında yazılım geliştiriciler, mağaza satış asistanları ve sistem analistleri bulunuyor.

Avrupa'da İş Açığı Rekor Kırdı

Euronews'in haberine göre; Avrupa’da iş açığı oranı 2022’de rekor kırdı.

Birçok ülkede açık pozisyon bulunurken Almanya’da bu sayı rekor seviyeye çıktı.

Ülkede 2023'ün ikinci çeyreğinde 934 bin iş açığı görüldü. 2023’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de ise 331 bin oldu.

AB İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre yıllık bazda AB’de iş gücü açığı oranı yüzde 2,9 oldu. Bu son dönemdeki en yüksek oran.

Çeyrek bazda bakıldığında ise 2022’nin ikinci çeyreğinde bu oran yüzde 3’e kadar çıkmıştı. Covid-19 salgınından sonra düşüşe geçen bu oran 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 2,7 oldu, Euro bölgesinde ise yüzde 2,9'da kaldı.

-

AB istatistik kurumuna göre açık iş, "ücret ödemek şartıyla yeni açılmış bir pozisyon, henüz istihdam edilmemiş bir iş veya yakın zamanda boşalacak bir pozisyon" olarak tarif ediliyor. Açık iş oranı ise, açık iş sayısının açık iş sayısı ile çalışan sayısı toplamına oranlanması ile elde ediliyor.

İŞ GÜCÜ AÇIĞI ORANIN EN YÜKSEK OLDUĞU AVRUPA ÜLKELERİ

2023 ikinci çeyrek itibariyle iş gücü açığı oranının en yüksek olduğu ülkeler yüzde 4,7 ile Hollanda. Ardından yüzde 4,6 ile Belçika ve yüzde 4,4 ile Avusturya geliyor. En düşük oran ise yüzde 0,8 ile Bulgaristan ve Romanya’da. Polonya ile İspanya’da bu oran yüzde 0,9. İş gücü açığı oranı Almanya’da yüzde 4,1 olurken Fransa’da yüzde 2,3 gerçekleşti.

ALMANYA'DA 934 BİN AÇIK İŞ VAR

Sayı olarak bakıldığında ise Almanya açık ara zirvede. 2023'ün ikinci çeyreği itibariyle Almanya’da 934 bin açık iş bulunuyor. BAĞ-KUR verisine göre yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de açık iş sayısı 331 bin idi. Üçüncü sırada 250 bin açık iş ilanı ile Hollanda gelirken ardından 116 bin ile Avusturya yer alıyor. Belçika da 112 bin ile 100 binden fazla iş açığının bulunduğu ülkelerden birisi. Çoğu AB ülkesinde ise açık iş ilanı sayısı 50 binin altında.

EN ÇOK ARANAN MESLEKLER

Online iş ilanlarında en sık aranan 10 meslek açık iş alanlarına da işaret ediyor. Buna göre en çok aranan meslek yüzde 3,1 ile yazılım geliştiriciler. İkinci sırada yüzde 2,9 ile mağaza satış asistanları geliyor. Sistem analistleri ise yüzde 2,8 ile en çok aranan meslekler listesinde üçüncü sırada. Yük taşıma sektöründe çalışanlar ile mühendislik uzmanları yüzde 2,6 ile takip ediyor. İmalat işçileri de online iş ilanlarında en sık aranan meslekler sıralamasında 6. durumda. Ardından muhasebe çalışanları gelirken (yüzde 2,1), bunu araştırma ve geliştirme müdürleri (yüzde 2) izliyor. İdari ve yönetici sekreterleri ile reklam ve pazarlama uzmanları ilk 10’daki diğer meslek grupları.