Atari, Retro Oyun Şirketi Digital Eclipse'i Satın Almayı Planlıyor

Atari, retro oyun geliştiricisi ve yayıncısı Digital Eclipse'i 20 milyon dolara kadar çıkabilecek bir anlaşmayla satın almayı planlıyor. Anlaşma, Atari'nin nostaljik retro içeriklere daha fazla odaklanmasını sağlayacak. Digital Eclipse, Street Fighter, Mega Man ve Teenage Mutant Ninja Turtles gibi klasik oyunları yeniden canlandıran, eleştirmenlerden olumlu not alan koleksiyon seçenekleriyle ün kazandı.

Atari, Retro Oyun Şirketi Digital Eclipse'i Satın Almayı Planlıyor

6 Buçuk Milyon Dolarlık Anlaşma

Atari, retro oyun geliştiricisi ve yayıncısı Digital Eclipse’i 20 milyon dolara kadar çıkabilecek bir anlaşmayla satın almayı planladığını duyurdu. Video oyunu şirketi, 4 milyon doları nakit ve 2,5 milyon doları yeni çıkarılan Atari hisseleri olmak üzere 6,5 milyon doları peşin ödeyecek. Digital Eclipse’in performansına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda ilave 13,5 milyon dolar ödenebilir.

Atari'nin Retro Odaklı Stratejisi

Anlaşma, Atari’nin nostaljik retro içeriklere daha fazla odaklanmasını sağlayacak. Digital Eclipse, Street Fighter, Mega Man ve Teenage Mutant Ninja Turtles gibi klasik oyunları yeniden canlandıran, eleştirmenlerden olumlu not alan koleksiyon seçenekleriyle ün kazandı. Şirketin en son projesi geçtiğimiz yıl satışa sunulan Atari 50: The Anniversary Collection’dı.

Digital Eclipse ve Atari Uyumu

Atari Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Wade Rosen, Digital Eclipse’in yaptıkları işte sektörün en iyisi olduğunu ve Atari’nin mirasına yönelik yenilenen odağıyla mükemmel bir şekilde uyum sağladığını söyledi. Digital Eclipse CEO’su Andrew Ayre ise, her iki şirketin de oyun tarihini onurlandırma konusunda tutkulu olduğunu belirtti. Atari’nin retro oyun stratejisinin bir parçası olarak Digital Eclipse'in genişletilmiş geliştirme yeteneklerinden ve ikonik IP'lere erişiminden yararlanacağı ve işini daha da büyütebileceği ifade edildi.

Atari'nin Retro Oyun Stratejisi

Atari, bu yılın başlarında Nightdive Studios'u da alarak retro oyunların stratejisinin temel bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca şirket, orijinal Atari 2600'ün modern versiyonu olan Atari 2600+'ı yeniden oluşturma isteğini de belirtmiştir.

-