Altın, Orta Doğu Çatışmalarının Etkisiyle Yatay Seyirde

Altın, Orta Doğu’daki çatışma ortamının değerli metale destek sunmasıyla iki günlük kazancın ardından yatay seyretti. Spot altın ons başına 1.985 dolar seviyesine yakın işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise gece saatlerinde 1.810 TL ile yeni tarihi zirvesini görmesinin ardından 1800 TL seviyelerinde dengelendi. Değerli metal yaşanan çatışmaların yatırımcıları güvenli liman arayışına itmesiyle art arda üçüncü haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Altın savaşın başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana spot piyasalarda yüzde 8 değer kazandı. Perşembe günü açıklanan verilere göre ABD ekonomisi son çeyrekte 2021’den bu yana en hızlı şekilde ivme kazanırken değerli metalin kazançlarını azalttığı gözlendi.

Altın, Orta Doğu Çatışmalarının Etkisiyle Yatay Seyirde

Altın, Orta Doğu Çatışmalarının Etkisiyle Yatay Seyirde

Altın, tahvillerdeki dalgalı hareketler görünümü bulandırsa da Orta Doğu’daki çatışma ortamının değerli metale destek sunmasıyla iki günlük kazancın ardından yatay seyretti. Spot altın ons başına 1.985 dolar seviyesine yakın işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise gece saatlerinde 1.810 TL ile yeni tarihi zirvesini görmesinin ardından 1800 TL seviyelerinde dengelendi. Değerli metal yaşanan çatışmaların yatırımcıları güvenli liman arayışına itmesiyle art arda üçüncü haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Altın savaşın başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana spot piyasalarda yüzde 8 değer kazandı. Perşembe günü açıklanan verilere göre ABD ekonomisi son çeyrekte 2021’den bu yana en hızlı şekilde ivme kazanırken değerli metalin kazançlarını azalttığı gözlendi.

Uluslararası Piyasalarda Altın

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı bir önceki hafta yaşanan sert yükselişin ardından bu hafta görece yatay bir seyir izledi. Ons fiyatı geçen haftayı 1.981 dolardan kapatmıştı. Bugün itibarıyla ise 1.986 dolardan işlem görüyor. Yurt içinde ise dolar/TL de yaşanan yükseliş gram altında rekor getirdi. Sabah saatlerinde dolar/TL'nin 28.20'nin üzerini görmesiyle gram altın 1.808 lirayı gördü. Gram altın hafta genelinde yüzde 1.5'lik bir yükseliş yaşandı. Son 1 ayda ise yüzde 8.7 yükseldi. Hafta başında ABD'de Hazine tahvili faizleri 17 yılın zirvesini gördü. Daha sonra tahvil faizlerinde gerileme yaşansa da dolar gücünü korumaya devam etti.

Fed Kararı Yakından Takip Edilecek

Analistler normalde tahvil getirileri ve dolardaki güçlü seyrin altın fiyatlarında aşağı yönlü baskı yaptığını ancak şu anda İsrail-Hamas çatışmaları sebebiyle altının düşüşe direndiğini belirtti. Bunun yanında 1 Kasım'da Fed'in açıklayacağı faiz kararının ve kararla beraber verilecek mesajların altının seyrinde etkili olacağını ifade etti.

-