Afganistan'da Kadınlar, Taliban'ın Güzellik Salonlarını Kapatma Kararını Protesto Etti

Afganistan'da Taliban'ın güzellik salonlarını kapatma kararı, Afgan kadınlar tarafından protesto edildi. Kadınlar, güzellik salonlarının kapatılmasına karşı çıkarak tepki gösterdi. Ancak Taliban güvenlik güçlerinin havaya ateş açması sonucunda protesto dağıldı. Taliban hükümeti, kadınların eğitim alma haklarını kısıtlamış ve kamusal alanda örtünme zorunluluğu getirmiştir. Uluslararası toplum, Taliban'ın kadınları ötekileştiren kararlarını eleştirmekte ve kadınlara haklarının geri verilmesini talep etmektedir.

Afganistan'da Kadınlar, Taliban'ın Güzellik Salonlarını Kapatma Kararını Protesto Etti

Afganistan'da Taliban'ın Güzellik Salonlarını Kapatma Kararı

Afganistan'da Taliban yönetiminin ülkedeki güzellik salonlarını kapatma kararı, Afgan kadınlar tarafından protesto edildi. Başkent Kabil’in Shahr-e-Naw bölgesindeki bir güzellik salonu önünde toplanan onlarca kadın, karara ellerindeki küçük pankartlarla tepki göstererek güzellik salonlarının kapatılmasına karşı çıktı.

Havaya Ateş Açtılar

Kalabalık, Taliban’a bağlı güvenlik güçlerinin havaya ateş açmasının ardından dağılmak zorunda kaldı. Ülkede geçen ay çıkarılan bir kararname ile birçok kadının istihdam edildiği ve sosyalleşme imkânı bulduğu binlerce güzellik salonunun, temmuz ayının sonunda kapatılacağı ilan edilmişti.

Afganistan’da kuaför ve güzellik salonları, Taliban’ın yeniden iktidarı ele geçirmesinin ardından doğrudan kapatılmamış, vitrinleri kapalı ve dışarıdaki kadın görselleri spreyle boyanmış bir şekilde hizmet vermesi koşulu getirilmişti.

Kadınlar Eve Kapandı

Taliban hükümeti, Ağustos 2021’de iktidara geldiğinden bu yana, ülkede kadınların lise ve üniversite eğitimi almalarını yasaklamış, kamusal alanda örtünme zorunluluğu getirirken parklara, lunaparklara ve spor salonlarına girmelerini de engellemişti. Taliban’ın kadınları ötekileştiren kararları uluslararası toplum tarafından yoğun olarak eleştiriliyor. Birleşmiş Milletler, eğitim başta olmak üzere birçok hakkın kadınlara geri verilmesini talep ediyor.

-