ABD ve Avrupa Arasında Yeni Veri Aktarım Anlaşması Duyuruldu

ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Komisyonu'nun Atlantik ötesine kişisel veri aktarımı yapan şirketleri ilgilendiren yasal belirsizliği sona erdirmeyi amaçlayan ABD ile yeni bir veri aktarım anlaşmasını memnuniyetle karşıladı.

ABD ve Avrupa Arasında Yeni Veri Aktarım Anlaşması Duyuruldu

ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Komisyonu'nun Atlantik ötesine kişisel veri aktarımı yapan binlerce şirketi ilgilendiren yasal belirsizliği sona erdirmeyi amaçlayan ABD ile yeni bir veri aktarım anlaşmasını duyurmasını memnuniyetle karşıladı.

Biden yaptığı açıklamada, 'Bu karar, güçlü veri gizliliği korumalarına olan ortak bağlılığımızı yansıtmaktadır ve Atlantik'in her iki yakasındaki ülkelerimiz ve şirketlerimiz için daha büyük ekonomik fırsatlar yaratacaktır' dedi.

Biden, 2022 yılının Ekim ayında ABD ve Avrupa arasında paylaşılan kişisel verilerin gizliliğini korumak için yeni bir çerçeve uygulamak için bir yürütme emri imzalamıştı. Yeni çerçeve, bir Avrupa mahkemesinin 2020'de önceki bir sürümü geri almasından bu yana Atlantik'teki veri korumalarında önemli bir boşluğu doldurmak için tasarlanmıştı.