ABD Büyük Bankalarının Sermaye Standartları Güncellenebilir

ABD'deki büyük bankaların sermaye standartları güncellenebilir. Büyük bankaların sermayelerine ilişkin incelemesinin detayları ve güncelleme adımları hakkında bilgi veren Michael Barr, daha yüksek sermaye seviyelerinin bankaları risklere karşı dayanıklı hale getireceğini savundu. ABD li büyük bankaların, olası çalkantıları atlatmak için yüksek sermaye barajlarına tabi tutulması öngörülüyor. Fed in bankaların riskleri tahmin etmek için standart bir yaklaşım kullanmasını ve stres testlerinin yeniden düzenlenmesini istediği belirtildi.

ABD Büyük Bankalarının Sermaye Standartları Güncellenebilir

Barr, Washington DC'deki Bipartisan Policy Center'da, büyük bankaların sermayelerine ilişkin incelemesinin detayları ile sermaye standartlarını güncellemek için uygun olacağını düşündüğü adımları anlattı.

Sermayenin güvenlik ve sağlamlık için önemine dikkati çeken Barr, sektördeki son birkaç ayda yaşanan gelişmeler, bankaları bilinen ve beklenmedik risklere karşı dayanıklı hale getirecek bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı güçlendirdi.

Barr, düzenleyicilerin her riski ele alacak kurallar tasarlamaya çalışmak yerine, geniş ölçüde esnekliğe odaklanması gerektiğine işaret ederek, daha yüksek sermaye seviyelerinin bankanın yöneticilerini ve hissedarlarını, bankanın riskini ihtiyatlı bir şekilde yönetmeye teşvik ettiğini savundu.

Sermaye gerekliliklerine yönelik mevcut yaklaşımın sağlam olduğuna inandığını dile getiren Barr, risk bazlı gerekliliklerle ilgili olarak, standartların kredi, ticari ve operasyonel riski daha iyi yansıtacak şekilde güncellenmesi ile stres testinin gelişmeye devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Michael Barr, gelişmiş sermaye kurallarının, 100 milyar dolar veya daha fazla varlığa sahip bankalara uygulanmasını tavsiye edeceğini belirterek, plan kapsamında, en büyük bankaların ek yüzde 2 puan veya her 100 dolarlık risk ağırlıklı varlık için ek 2 dolar sermaye tutmaları gerekebileceğini söyledi.

-

Barr, önerilerinin, finansal sistemi güçlendireceğini ve öngörülemeyen risklere hazırlayacağını anlattı.

ABD li büyük bankalar, finansal krizden bu yana en büyük düzenleyici revizyonlardan biriyle karşı karşıya.

Son dönemde küresel piyasaları da yakından ilgilendiren ABD li büyük bankaların, olası çalkantıları atlatmak için ayırmaları gereken sermaye miktarı konusunda yüksek barajlarla karşı karşıya kalacağı öngörülüyor.

Fed in en üst düzey bankacılık düzenleyicisi Michael Barr, bankaların kendi tahminlerine güvenmek yerine kredi, operasyonel ve ticari riskleri tahmin etmek için standart bir yaklaşım kullanmaya başlamalarını istediğini söyledi.

Barr ayrıca Fed in yıllık stres testlerinin, bankaların karşılaşabileceği tehlikeleri daha iyi yakalamak için yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

ABD DE TOPTAN EŞYA STOKLARI MAYIS TA DEĞİŞMEDİ

Fed in stres testini geçmişlerdi ABD Merkez Bankası (Fed), stres testine tabi tuttuğu büyük bankaların şiddetli bir resesyonu atlatmak için iyi konumda olduğunu ve resesyon sırasında bile hanehalkı ile işletmelere kredi vermeye devam edebileceğini bildirmişti.

Fed, JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Morgan Stanley ve Goldman Sachs ın aralarında bulunduğu 23 büyük ABD bankasının tabi tutulduğu yıllık stres testinin sonuçlarını Haziran ayının sonunda açıklamıştı.