AB, Arçelik'in Whirlpool'un Avrupa Operasyonlarını Satın Almasını Onayladı

AB'nin rekabet düzenleyici kurumu, Türk beyaz eşya üreticisi Arçelik'in Whirlpool'un Avrupa operasyonlarını satın almasını onayladı. Anlaşma sonucunda yeni bir şirket kurulacak ve İngiltere'de en büyük beyaz eşya tedarikçisi haline gelecek.

AB, Arçelik'in Whirlpool'un Avrupa Operasyonlarını Satın Almasını Onayladı

AB'nin rekabet düzenleyici kurumu, Türk beyaz eşya üreticisi Arçelik'in dünya beyaz eşya devlerinden Whirlpool'un Avrupa operasyonlarını ve iştiraklerini satın almasını onayladı.

Avrupa Komisyonu, 'tarafların faaliyet gösterdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin bulunması nedeniyle işlemin rekabet endişeleri yaratmayacağı sonucuna vardı,' açıklamasını yaptı.

Ocak ayında açıklanan anlaşma uyarınca, şirketler Arçelik'in büyük ve küçük ev aletleri ve tüketici elektroniği üreten Avrupa birimleri ile Whirlpool'un Avrupa operasyonlarını içeren yeni bir şirket kuracaklar.

Arçelik bu kurulan şirketin yüzde 75'ine sahip olacak ve Whirlpool kalan yüzde 25'ini elinde tutacak.

İngiltere'nin rekabet düzenleyici kurumu (CMA) da benzer şekilde anlaşmayı derinlemesine inceledikten sonra bir karara varacak.

-

Anlaşma gerçekleşirse, yeni şirket İngiltere'de çamaşır makineleri, kurutma makineleri, bulaşık makineleri ve pişirme cihazlarının en büyük tedarikçisi haline gelecek.

CMA bu pazarın 3.8 milyar sterlin (4.67 milyar dolar) değerinde olduğunu belirtiyor.

Whirlpool'un markaları arasında Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar ve Laden bulunuyor.

Arçelik'in markaları arasında ise Beko, Blomberg, Arctic, Altus, Grundig, Flavel, Leisure, Zenith ve Elektrabregenz yer alıyor.