6 Diş Kavrulmuş Sarımsak Yerseniz Ne Oluyor? Vücuda Sağladığı Etki İlk Kez Kanıtlandı

Sarımsak en sevilen besinlerden. Peki neden kavrulmuş sarımsak tüketilmelidir? Sarımsağın tarihi, Mısır piramitleri zamanına kadar uzanmaktadır. Antik Mısırlılar tarafından yemeklerde kullanılan sarımsak, eski Yunanistan ve Roma dönemlerinde de popüler bir baharat olarak kullanılmıştır. Günümüzde, sarımsak dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Sarımsağın içeriğindeki kükürtlü bileşikler, özellikle allisin ve sistein gibi bileşikler, sağlık açısından çok önemlidir. Bu bileşikler, antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallerden korur ve kanser, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltır. Kavrulmuş sarımsak tüketmek ise vücudumuza inanılmaz bir takviye sağlar.

6 Diş Kavrulmuş Sarımsak Yerseniz Ne Oluyor? Vücuda Sağladığı Etki İlk Kez Kanıtlandı

Sarımsak en sevilen besinlerden. Peki neden kavrulmuş sarımsak tüketilmelidir?

Sarımsağın tarihi, Mısır piramitleri zamanına kadar uzanmaktadır. Antik Mısırlılar tarafından yemeklerde kullanılan sarımsak, eski Yunanistan ve Roma dönemlerinde de popüler bir baharat olarak kullanılmıştır. Günümüzde, sarımsak dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir baharattır.

Sarımsağın içeriğindeki kükürtlü bileşikler, özellikle allisin ve sistein gibi bileşikler, sağlık açısından çok önemlidir. Bu bileşikler, antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallerden korur ve kanser, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltır.

Kavrulmuş Sarımsak Tüketilmeliymiş

Sarımsak sağlığımız için çok yararlıdır. Üşüttüğümüzde de çoğu kişi sarımsak yememizi önerir. Bir de çok ilginç bir bilgi daha verelim. Sarımsak yediğinizde kenelerin sizden iğrendiğini ve yanınıza yaklaşmadığını biliyor muydunuz? Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayımlanan bir makaleye göre sarımsak yemek kenelerin arkalarına bakmadan sizden uzaklaşmasını sağlıyormuş.

Sağlık konusuna gelecek olursak, sarımsak yemenizin üzerinden 24 saat geçmeden sarımsak vücudunuzda harikalar yaratıyor.

-

Soğan, taze soğan ve pırasa gibi sarımsak da allium familyasına aittir. Eski çağlardan beri sarımsak tıbbi alanlarda kullanılmıştır. Sarımsağın içinde bulunan ve sarımsağa kokusunu veren allicin isimli maddenin sağlığımız üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor. Yapılan araştırmalarda sıkça sarımsak yiyenlerin soğuk algınlığına yakalanma riskinin %70 daha az olduğu görüldü.

Sarımsak ayrıca tansiyonu dengeler ve içerisinde bulunan yüksek orandaki antioksidanlar sayesinde Alzheimer ve demans riskini azaltır.

Günde 6 diş kavrulmuş sarımsak yediğinizde ise vücudunuza inanılmaz bir takviye sağlamış oluyorsunuz. Bakın kavrulmuş sarımsak yedikten sonra vücudunuzda neler gerçekleşiyor:

  • 1 saat sonra: Vücudunuz sarımsağı sindirir ve içindeki besleyici maddeleri emer.
  • 4 saat sonra: Sarımsağın içinde bulunan ve vücudunuzun emdiği besleyici maddeler vücudunuzdaki kanser hücreleri ve serbest radikallerle mücadele eder.
  • 6 saat sonra: Metabolizma hızınız artar. Vücudunuzdaki yağlar erimeye başlar ve fazlalık sıvılar vücuttan atılır.
  • 7 saat sonra: Sarımsağın antibakteriyel faydaları etkisini göstermeye başlar ve kan dolaşımına karışır. Sarımsak vücuttaki bakterilerle savaşmaya başlar.
  • 10 saat sonra: Sarımsakta bulunan besleyici maddeler oksidasyon oluşma riskini azaltır.
  • 24. saat sonra: Sarımsağın içindeki besleyici maddeler sayesinde: Kolesterol düşer, Kalp sorunlarına neden olan damar tıkanıklıkları önlenir, Tansiyon dengelenir, Sinir sistemi güçlenir, Vücuda ağır metallerin girmesi engellenir, Kemikler ve eklemler güçlenir, Daha az yorgun hissedilir, Vücudunuz daha atletik olur, Hücreler sağlığına kavuşur.

Bu süreç boyunca bolca su içmek, sağlıklı şeyler yemek, kolay sindirilebilen besinler, kırmızı et ve mutlaka tüketecekseniz rafine şeker tüketmek çok önemli. Eğer evinizde kalacaksanız dinlenin ve sarımsağın vücudunuzda harikalar yaratmasını bekleyin.

Sarımsak Nasıl Kavrulur?

Sarımsağı tepsiye koyun ve 350 derecede yumuşak kıvama gelene kadar pişirin. 6 diş sarımsak yedikten sonra vücudunuzda harikalar yaratmasını bekleyin! İnanması zor gelse de sarımsak son derece sağlıklı bir yiyecek ve denemekten zarar gelmez.